• Rewelacyjna na ekranie. "W głowie się nie mieści" [PREMIERA KINOWA]

  Olśniewająco zabawne, mądre, wzruszające i imponujące plastyczną wyobraźnią. Animacji powstało w tym roku już dużo, ale tę pobić będzie trudno! Film "W głowie się nie mieści" od 1 lipca podbije ekrany Cinema City Wolność i Cinema City Galeria Jurajska.

 • Nostalgiczna komedia "Stary człowiek i może" [RECENZJA KINOWA]

  Gorzka, choć chwilami kapitalnie zabawna komedia - o zrzędliwym staruszku, który odkrywa, że choć zawsze wszystko wie lepiej, nie zawsze musi mieć rację. Film "Stary człowiek i może" po raz pierwszy w Częstochowie zaprezentuje OKF Kino Studyjne "Iluzja". Seanse będą grane od 26 czerwca.

 • Dwie autorki, jedna wystawa - ale na pół podzielona

  Najnowszą wystawę w Wejściówce - wspólnej galerii "Gazety Wyborczej" i Ośrodka Promocji Kultury "Gaude Mater" - można potraktować niemal jak prezentację dyplomową. Obie autorki zakończyły bowiem drugi rok studiów magisterskich w Instytucie Plastyki Akademii im. Jana Długosza. Zapraszają na swoją obronę i większą wystawę dyplomów w Konduktorowni już 4 lipca.

 • "Aleje, tu się dzieje": Stolecki, Skibińska, Ziemiański...

  W częstochowskich Alejach znów się zadzieje. Wśród najbliższych propozycji znają się nie tylko spotkania filmowe i literackie, ale także dużo dobrej muzyki.

 • Częstochowski Dom Handlowy"Centrum" ma 50 lat. Zobaczcie, jak...

  Gdy 50 lat temu otwierano Dom Handlowy "Centrum", przyjechała Polska Kronika Filmowa, a tłum ludzi żądnych atrakcyjnych towarów był tak wielki, że zamknięto al. Wolności

 • Zapomniany kościół na rogu Nadrzecznej i Jaskrowskiej

  Przy okazji robót ziemnych przy ul. Nadrzecznej natrafiono na ślady świątyni i położonego przy niej cmentarza. To pozostałości kościoła pw. św. Barbary. - Szukałam tego kościoła 30 lat. Odkąd przyszłam po studiach do pracy - mówi Iwona Młodkowska-Przepiórkowska, archeolog.

 • Zobacz archiwalne zdjęcia z pielgrzymki do Częstochowy z 1961 roku

  W Ośrodku Kultury Filmowej - w ramach II Festiwalu Filmów Dokumentalnych im. Braci Krzemińskich "Moja Mała Ojczyzna" - został pokazany film "Warszawska pielgrzymka do Częstochowy w 1961 r.". Producent Krzysztof Kasprzak zdobył go na jednym z portali aukcyjnych. - Film pochodzi z Francji. Bardzo profesjonalna robota, choć nie dla telewizji, a pewnie prywatnej kolekcji - mówi Kasprzak. Publikujemy kilka kadrów z tego filmu.

 • Przed wojną była jedną z bogatszych w Polsce. Dziś ma ponad 100 lat i...

  Uczniowie i nauczyciele Liceum im. Słowackiego jak niepodległości bronili siedziby szkoły i nie chcieli jej opuścić nawet na czas remontu. Sam budynek setne urodziny będzie obchodził za rok, ale szkoła w tym miejscu funkcjonuje dłużej. Być może nawet 136 lat